Požár Koliby 4kameny.HLAVENEC – Psal se 18. listopad minulého roku. Personál motorestu 4kameny u dálnice D10 se začal připravovat na nový pracovní den. Jeden ze zaměstnanců pak zažehl oheň v krbu. Jako každý jiný den. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že právě to bude stát za zkázou celého objektu.

Do jedenácté hodiny dopolední chybělo jen pár minut, když se ve špatně vyčištěném komíně vznítily saze. Začátek zkázy se pomalu rozhoříval. Kdo mohl, začal z restaurace utíkat ven, další se pokoušeli hasit. Jenže uhasit hořící saze v komíně, není nic snadného. Ostatně to potvrdili i kuchaři z Koliby. „Tam už nešlo nic dělat. Nepomohly ani hasící přístroje, hořelo to strašně rychle,“ uvedl jeden z kuchařů, pozorující hořící budovu z parkoviště u hořícího domu.

Pět minut před jedenáctou hodinou byla na místě první jednotka hasičů, která potvrdila, že požár zasáhl střechu celodřevěné Koliby a postupně nabírá na intenzitě. Vzhledem k tomu, že sousední objekt, který byl vzdálen asi třicet metrů, byla benzínová čerpací stanice, byl vyhlášen třetí poplachový stupeň.

Požár Koliby 4kameny.„Hasiči nejprve zasahovali ze země pomocí několika C proudů. Po dojezdu výškové techniky byl zásah prováděn i s její pomocí. Protože na místě byl velký nedostatek hasící látky, vyhlásil velitel zásahu zvláštní stupeň a k požáru postupně dorazilo více než čtyřicet jednotek,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Kromě středočeských profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů vyjely na místo v rámci mezikrajské výpomoci také jednotky HZS hlavního města Prahy se zařízením COBRA, které dokáže pomocí vodního paprsku a abraziva proříznout většinu stavebních konstrukcí.

Na zdolání plamenů byl na žádost velitele zásahu vyslán také vrtulník s bambi vakem, který provedl tři vysoce efektivní shozy. Kvůli nutnosti kyvadlového dovozu velkého množství vody byla z důvodu bezpečnosti provozu uzavřena dálnice D10 ve směru do Prahy. Ze Záchranného útvaru ve Zbirohu dorazil na pomoc také univerzální dokončovací stroj na podvozku Tatra 815–7.

Požár Koliby 4kameny.Následující den dopoledne se na místě sešli vyšetřovatelé HZS Středočeského kraje s kriminální policií k objasnění příčiny požáru. „Podle závěrů kontrolní prohlídky bylo příčinou vznícení sazí v komínovém tělese. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na přibližně 30 milionů korun,“ uvedl Svoboda s tím, že při obrovském požáru nebyl naštěstí nikdo zraněn.

Ohořelé torzo
Zachránit se nepodařilo vůbec. Několik měsíců tak na místě dřevěné budovy plné spokojených zákazníků zůstalo stát jen ohořelé a pomalu se rozpadající torzo. Teprve v květnu letošního roku začala těžká technika demolovat to, co nestačil zničit oheň. Zůstaly jen betonové základy a částečně oplocený pozemek.

Po Kolibě zůstaly už jen základy.Zkáza motorestu 4kameny vyvolala u lidí velký smutek. „Jezdili jsme sem pravidelně. Není tady v okolí moc takových restaurací, které by měly takový kouzelný nádech, jako právě měla tahle Koliba. Až mi to vhání slzy do očí...,“ řekla novinářům druhý den po požáru Jiřina Nová z Liberecka, která se zde pravidelně při cestě do Prahy zastavovala s manželem na oběd. „Minulý týden jsme si tady dávali svíčkovou, dneska tu stojíme a jíme smaženku z benzinky. Ale takový je život,“ dodal její manžel.

Že nešlo jen o obyčejnou restauraci svědčí i to, že během jejího několikaletého provozu jí navštívila i řada významných lidí. Jedním z nich byl i prezident Miloš Zeman.
Co bude dál, je otázkou. Vyjádření majitelů se nám získat nepodařilo. Již dříve se hovořilo o tom, že ale mají v plánu Kolibu postavit znovu.